Bezpieczeństwo systemów

Informatyka jest w dzisiejszych czasach istotną częścią większości organizacji. Ich sukces rynkowy i ciągłość działania zależne są od poprawnego systemów komputerowych, sieci i systemów łączności.


Coraz więcej danych kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstw znajduje się wyłącznie w formie cyfrowej. Dane te narażone są na szereg niebezpieczeństw, wśród których najgorsze to ich utrata i wyciek.

W 2017 roku wirusy typu „ransomware” spowodowały w wyniku utraty danych szkody o wartości szacowanej na 5 miliardów dolarów.

Ataki na komputery i serwery są codziennością. Większość ich użytkowników jest świadoma ryzyka i posługuje się różnymi formami zabezpieczeń – programami antywirusowymi, antyspamowymi i lokalnymi zabezpieczeniami typu firewall. Wielu z nas przyzwyczaiło się również do systematycznej aktualizacji oprogramowania.

To jednak nie oznacza, że jesteśmy zupełnie bezpieczni. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji krytycznej musimy zadbać o całość infrastruktury sieciowej. Należy zabezpieczyć ją tak, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się zagrożeń w przypadku ataku.

Warto również zwrócić uwagę na te elementy infrastruktury, które są postrzegane jako skrzynki wypełnione elektroniką, ale nie koniecznie oprogramowaniem – routery, przełączniki, punkty dostępowe, serwery wydruku, dyski sieciowe – to wszystko mogą być cele ataku hackerskiego lub wirusa. Nie zawsze dbamy o ich aktualizację i właściwy poziom zabezpieczeń.

Dziura w urządzeniach TP-Link, Pentagram i D-Link produkujących między innymi przełączniki sieciowe i routery umożliwiała pobranie hasła administratora dowolnej osobie, która miała dostęp do takiego urządzenia. Osoba ta mogła następnie przejąć kontrolę nad takim urządzeniem, a w konsekwencji nad kolejnymi elementami sieci informatycznej.

Proinet świadczy usługi związane z bezpieczeństwem systemów. Wśród nich są:

  1. Audyty bezpieczeństwa, testy bezpieczeństwa i testy penetracyjne.
  2. Audyty i inwentaryzacja oprogramowania w organizacji.
  3. Monitorowanie jakości i poprawności działania infrastruktury sieciowej.
  4. Szkolenia dotyczące różnych aspektów bezpieczeństwa informatycznego w przedsiębiorstwie.
  5. Konsultacje dotyczące kształtowania polityki bezpieczeństwa w firmie.

Jeśli są Państwo zainteresowani tematyką bezpieczeństwa w Państwa firmie prosimy o kontakt lub pozostawienie numeru telefonu w formularzu poniżej: